FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj
Forum Ekonomia Koszalin Strona Główna
->
Ściągi II rok - 2 semestr
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
ZAMYKAM FORUM
----------------
ZAMYKAM FORUM BO I TAK NIKT NIC TUTAJ NIE WRZUCA
III rok - 2 semestr
----------------
Ekonometria
Finanse Publiczne
Finanse
Polityka Społeczna
Polityka ekonomiczna
Polityka regionalna
Gospodarka regionalna
III rok - 1 semestr
----------------
Kserówki 3rok
Ekonomia menedżerska
Finanse przedsiębiorstw
Finanse mniędzynarodowe
Ekonomia integracji europejskiej
Języki obce
Rachunkowość zarządcza
Demografia
Ekonometria
Szkoła
----------------
Ściągi II rok - 2 semestr
Sama muzyczka
Ściągi II rok
Sciagi I rok
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
MooZyK
Wysłany: Pią 18:28, 23 Maj 2008
Temat postu: Prawo - koło u Salikowej
o jakie umowy chodzi? z prawa cywilnego?
Umowa
Zgodne oświadczenie woli stron dla wywołania określonych skutków prawnych.. Osoby fizyczne muszą mieć zdolność do czynność prawych / 18 lat pełna zdolność, powyżej 13 lat ograniczona zdolność, nie
można być ubezwłasnowolnionym. /. Jeśli jest pełnomocnictwo to może wystąpić pełnomocnik oprócz spisania testamentu. może być pełnomocnictwo pełne i szczególne jednak zawsze w formie pisemnej.
oświadczenie woli musi być wolne od wad / brak świadomości, pozorne oświadczenie woli, błąd, groźba
Przy zawieraniu umowy trzeba wziąć pod uwagę – oświadczenia woli stron, przepisy prawne, ogólne warunki, obowiązujące wzory, regulaminy, zasady współżycia społecznego i zwyczaje
Podział umów
- zobowiązujące – jedno i dwustronnie zobowiązujące
- rozporządzające
- odpłatne – strony mają prawo do korzyści majątkowych
- nieodpłatne – bez prawa d korzyści majątkowych
- nazwane- uregulowane w przepisach prawnych – jest wzór
- nienazwane – swoboda w formułowaniu treści
- swobodnie ustalane- regulaminy, dowolność przystąpienia
- adhezyjne – zawierana umowa bez negocjacji np. bilet kolejowy
Zasada swobody umów
- czy będzie zawarta
- swobodny wybór kontrahenta
- rodzaj zawartej umowy
W każdej umowie powinny być:
- prawa i obowiązki stron
- termin obowiązywanie , jeżeli nie ma określonego to trzeba zrealizować w ciągu 2 tygodni od wezwania do wykonania zadania.
Umowa przedwstępna
Aby była definitywnie ważna musi być określona data zawarcia umowy definitywnej i z treści musi wynikać, czego będzie dotyczyła.
Skarga pauliańska
Jeżeli dłużnik przeniósł majątek na inną osobę, wierzyciel może się domagać unieważnienia transakcji.
Przedawnienie roszczeń majątkowych – okres ustalony przez prawo bezwzględnie obowiązujące – generalnie okres 10 lat od chwili wymagalności, są mniejsze w zależności, czego dotyczą.
Hipoteka
Dotyczy tylko nieruchomości, zawierana jest umowa wierzycielowi musi być zapis wierzycielowi księgach wieczystych. Pozwala wierzycielowi dochodzić prawa do wierzytelności zabezpieczonej hipoteką
Zastaw
Dotyczy rzeczy ruchomych. Jest tradycyjny /odręczny/ i rejestrowy /wykorzystywany w obrocie gospodarczym/
Umowa sprzedaży
umowa nazwana, dwustronnie obowiązująca, kupujący ma 1 miesiąc na zgłoszenie wady, nie można sprzedać praw autorskich.
Darowizna
umowa nieodpłatna, nazwana, jednostronnie zobowiązująca, darczyńca może zobowiązać obdarowanego do określonego sposobu zachowania chyba, że darczyńca zubożał to obdarowany musi mu zabezpieczyć normalne potrzeby. Obdarowany może oddać darowiznę i uwolnić się od zobowiązań. Obdarowany musi być wdzięczny darczyńcy, pod groźbą zabrania darowizny. Jeżeli darowizna dotyczy nieruchomości musi być akt notarialny. Od darowizny płaci się podatek progresywny., im bliższa osoba tym podatek mniejszy.
Pożyczka
Umowa nazwana przedmiotem mogą być pieniądze, rzeczy oznaczone, co do gatunku. Powyżej 500 zł powinna być umowa na piśmie w celach dowodowych. Jeśli jest oprocentowana tzn., że jest odpłatna. jeśli nie terminu to obowiązuje 6 tygodni.
Umowa najmu
Nazwa, dwustronnie obowiązująca, odpłatna, może być zawarta na czas określony i nieokreślony, nie przenosi prawa własności, można korzystać z cudzych rzeczy, po ustalonym okresie trzeba zwrócić w stanie niepogorszonym. Wynajmujący zobowiązany jest do płacenia za większe naprawy, najemca robi drobne naprawy, musi płacić np. czynsz i używać zgodnie z przeznaczeniem. Umowa zawarta na czas niekreślony może być rozwiązana przez każdą ze stron z okresem wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia taki jak częstotliwość płacenia czynszu. Lepiej, aby strony określiły w umowie okres wypowiedzenia. Wysokość czynszu określają strony, Jeżeli nie jest określony termin płacenia czynszu to płaci się do 10 każdego miesiąca z góry. Najemca może podnajmować, jeżeli nie zastrzeżenia w umowie, podwyżka czynszu nie częściej, niż co 6 miesięcy.
Dzierżawa
podobna do najmu, nazwana, przedmiotem mogą być też inne rzeczy niż w najmie/ rzeczy mogą przynosić korzyści /, umowa zobowiązująca. Po 30 letnim okresie dzierżawa staje się zawarta na czas nieokreślony. Zapłata może być płacona pieniądzem lub częścią zysku. Na poddzierżawienie musi być zgoda w umowie. Nie ma przeniesienia własności.
Użyczenie
wszystko jak w najmie tylko nie ma odpłatności, trzeba dbać o rzeczy i oddać je w takim samym stanie
pod groźba kary.
Leasing
odpłatność ratach, finansujący dawniej leasingodawca, korzystający dawniej leasingobiorca. Umowa na czas określony, po spłacie i upływie terminu korzystający staje się właścicielem po dokonaniu sprzedaży.
Umowy o świadczenie usług
- umowa zlecenia – nie trzeba być pracownikiem, nie ma zastosowania kodeks pracy, umowa starannego działania, zapłata należy się nawet wtedy gdy zleceniobiorca starała się a nie przyniósł efektu. Nie można podzlecać czynności do wykonania. Można z góry ustalić zapłatę, ale i później na podstawie kosztorysu.
- umowa o dzieło – tak jak w zleceniu tylko można podzlecać
- agencja – agent zobowiązuje się w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa za wynagrodzeniem do stałego pośredniczenia przy zawieraniu oznaczonego rodzaju umów na rzecz dającego zlecenie lub do zawierania takich umów w jego imieniu.
Umowy bankowe
- umowa rachunku bankowego – bank zobowiązuje się do na czas określony lub nieokreślony do przechowywania jego środków pieniężnych oraz do prowadzenia na jego zlecenie rozliczeń pieniężnych
- umowa kredytowa – bank oddaje do dyspozycji na czas określony w umowie określonej sumy pieniężnej, nas określony cel, kredytobiorca zobowiązuje się do oddania pieniędzy określonej wysokości i czasie z odsetkami.
- poręczenie – umowa, w której poręczyciel zobowiązuje się do wykonania zobowiązania dłużnika w przypadku, gdy ona sam tego nie dokonał.
????????????????
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
gBlue v1.3 // Theme created by
Sopel
&
Programosy
Regulamin